
Hjemmelavet krydderolie og kryddersalt. Jeg elsker at give hjemmelavede gaver, og det er nærmest blevet en tradition til jul, at alle bedsteforældre, tanter, onkler og så videre får hjemmelavede, spiselig gaver fra mig. Men det er efterhånden blevet svært at finde på. Jeg har lavet alt fra chokoladekarameller og fransk nougat til macarons, hjemmelavet nutella og sprøde saltmandler. Og sidste gang lavede jeg hjemmelavet krydderolie og kryddersalt, nærmere betegnet timiansalt og rosmarinolie. Og det blev så godt modtaget, at min mormor til sin fødselsdag sagde, at hun ønskede sig noget ligesom sidst.
Hjemmelavet krydderolie og kryddersalt
Krydderolie og kryddersalt er egentligt enormt nemt at lave, og så kan det virkelig sætte prikken over en god salat, i dressinger, på kød og fisk og meget mere. Det giver den dejligste smag, og du kan faktisk variere alt efter smag. Du kan nemlig bruge alle slags krydderurter eller måske citronskal, krydderier og lignende, så du får lige den variant, du allerbedst kan lide. Opskriften kan derfor også bruges som basisopskrift. Jeg har her lavet en timiansalt og en rosmarinolie, og de er perfekte som spiselige julegaver, fødselsdagsgaver eller værtindegave.

Skøn spiselig gave og værtindegave
Krydderolie og kryddersalt er virkelig en dejlig spiselig gave eller værtindegave. Man kan lave det i store mængder, og det holder sig i lang tid. Og hvad er bedre end at modtage end gave, hvor man virkelig kan se, at giveren har brugt tid på en? Det ville jeg da kun blive glad for.
Hvad kan du bruge timiansalt til?
Kom timiansalt eller andre formere for krydderurtesalt i dressinger til salater, på æggemadder og nye kartofler, på kød og fisk inden det steges. Eller på alt muligt andet, hvor du alligevel bruger salt og gerne vil have mere smag ind.
Hvad kan du bruge rosmarinolie til?
Rosmarinolie og krydderurteolie kan du bruge til dressinger, til at stege i, til at lave hjemmelavet mayonnaise og meget andet, hvor du ellers ville bruge olie.


Hjemmelavet krydderolie og kryddersalt
Ingredienser
Timiansalt
- 2 dl groft salt Reklame for Med24
- 1 potte frisk timian
Køkkenudstyr
- Blender
Fremgangsmåde
Timiansalt
- Pluk timianbladende af stilkene og blend dem med salt, til timian lige nøjagtigt er blendet.
- Fordel det ud på en bageplade med bagepapir med dine fingre og kom det i ovnen i en time ved 100 grader varmluft.
- Lad det afkøle og brug dine hænder til skille det ad til fint salt igen.
- Opbevar i en lufttæt beholder.
Rosmarinolie
- Pluk ‘bladene’ af rosmarinstænglerne og kom dem i en blender.
- Varm olien i en gryde til 50 grader og blend den så godt med rosmarin og lidt salt.
- Lad det løbe igennem et kaffefilter (det tager et par timer) og kom det så i en beholder til opbevaring.
- Olien vil formentligt kun blive bedre og bedre og trække mere smag.









Det ser skønt ud – det måprøves. Hvor finder du de fine lufttætte beholdere?
Hej Helene.
Det er også bare lækkert med sådan nogle hjemmelavede sager. Jeg har faktisk købt dem i Søstrene Grene i december, så det er ved at være et stykke tid siden.
Du kan dog evt købe sådan en her til olie https://moodings.com/products/olivenolie-med-chili?variant=1376770241 (bruge den op og fylde med dit eget).
Eller sådan en her https://roomsa.dk/eva-solo-serving-olie-eddike-flaske-0-5-liter_567685.html (der godt nok er lidt stor, men det burde være fint også).
Håber du finder på noget 🙂
Jeg har selv flere gange lavet kryddersalt, men endnu ikke prøvet at lave krydderolie. De beholdere du har olien i, hvor har du fundet dem?? Fortsat god påske.
Hej Kirsten.
De er også super fine – og det er så lækkert med hjemmelavet krydderolie.
Jeg har faktisk købt dem i Søstrene Grene i december, så det er ved at være et stykke tid siden.
Du kan dog evt købe sådan en her https://moodings.com/products/olivenolie-med-chili?variant=1376770241 (bruge den op og fylde med dit eget).
Eller sådan en her https://roomsa.dk/eva-solo-serving-olie-eddike-flaske-0-5-liter_567685.html (der godt nok er lidt stor, men det burde være fint også).
Håber det hjælper lidt 🙂
Tak og god påske til dig også!
Tak for oplysningen. Jeg vil se efter dem, når jeg er i Søstrene Grene.
Hej Anna.
Skal stilken fra timian blendes med, eller skal jeg plukke timian inden det blit blendet?
mvh. Sonja
Hej Sonja.
Du skal plukke det inden 🙂
Kh Anna
Hej Anna. Tak for dine gode opskrifter. Jeg er selv gået igang med at lave rosmarinolie efter jeg på castorolie.dk/rosmarinolie læste og dens sundhed. Ikke bare er rosmarin en sund plante og krydderi, men aromatisk giver den en skøn duft og ro. Jeg er dog lidt i tvivl om proceduren i din opskrift. Du skriver at olien skal varmes op til 50 grader, men hvor længe skal den stå og simre? Er i tvivl om man kan risikere at ødelægge dens gavnlige egenskaber, hvis den står for lang tid? Eller er den en fordel at den står i lidt tid ved 50 grader, så olierne fra rosmarin bladene kan blive udskilt?
Venlig hilsen Josefine
Hej Josefine.
Jeg er helt enig – rosmarin er bare så godt! Du skal simpelthen bare varme det op til 50 grader og tage den af varmen efter og hæle det over rosmarin og blende, som der står. Den skal ikke simre i lang tid. Den er klar, så snart den når 50 grader 🙂
Håber du kan lide det!
Hej Anne.
Så lækre opskrifter men er dog kommet i tvivl om hvordan olien skal opbevares og hvor længe den kan holde sig.
Mvh Bitten
Hej Bitten.
Jeg vil klart anbefale dig at købe en flaske eller lignende som på billedet. Ellers tænker jeg, at du også sagtens kan bruge en brugt (renset) olivenolieflaske.
Hvis du sørger for at skolde din flaske og ikke røre for meget ved krydderurterne, burde olien sagtens kunne holde sig flere uger.
Hvis du vil øge holdbarheden, kan olien opbevares på køl.
Kh Anna
Tusinde tak for svar. Nu er olien sat over og jeg brugt en skoldet flaske.
Hej
Er det samme fremgangsmåde med andre krydderurter?
Det ser så lækkert ud
Vh Linda
Hej Linda
Ja det kan du tro.
Du kan bruge de fleste krydderurter 🙂
Kh Anna
Hej
Jeg er i gang med at lave dinkrydertolie med rosmarin da jeg har en stor plante . Det ser ud som om du har rosmarin i dine flasker, det forstår jeg ikke rigtig da rosmarinen jo bliver siet fra i kaffe filteret …? Er er der noget jeg har misforstået ?
Hej Pernille
Fint spottet. Det er simpelthen bare for det visuelle, så man kan se, hvad der er i 🙂
Kh Anna
Hej Anna
Jeg kunne godt tænke mig at lave hyldeblomst olie. Er det noget du har erfaring med?
Mvh Mie
Hej Mie
Det lyder super lækkert! Nej det har jeg ikke erfaring med. Jeg ved ikke, hvordan hyldeblomster og olie er med hinanden. Hvad tænker du, at du vil bruge den til?
Du kunne måske også overveje en hyldeblomsteddike? Der varmer du eddike op til 50-60 grader, tager gryden af varmen, kommer hyldeblomster i og lader det afkøle. Og så kommer du det på glas et for at trække et par dage, inden det er klar. Det vil være fantastisk i dressinger 🙂
Kh Anna
Hej Anne,
Super ide med hyldeblomsteddike 🙂 ville du si blomster fra efter det er trukket i nogle dage?
Kh,
Stine
Kære Stine
Ja jeg ville nok smage på det hen ad vejen for at se, hvornår det havde trukket nok smag. Måske det godt kan trække længere end et par dage 🙂
Kh Anna
Hej Stine
Et dumt spørgsmål
Du skriver en potte timian, men de kan jo købes i mange størrelser. Jeg har det i min have, så vil gerne vide hvor meget jeg Carl. Skal bruge
V. H. Lizzi
Hej Lizzi,
Ja det forstår jeg jo sådan set godt. Jeg ville sige 2 almindeligt størrelse håndfulde.
Får du lidt for meget, så gør det ikke noget.
Kh Anna