
For mig er der ikke meget, der slår friskbagte boller om morgenen. Især lækre, koldhævede gulerodsboller. Jeg ved ikke, om du bager dine egne boller, men det kan altså virkelig anbefales. Og det er faktisk slet ikke besværligt eller tidskrævende. Især ikke når de er koldhævede. Man skal bare bruge 10 minutter på ‘at lægge en dej’ om aftenen (ja det udtryk har vi det utrolig sjovt med herhjemme), og så skal dejen bare klattes op til boller næste morgen og bages i ovnen – super nemt og ret luksus.
Opskrift på koldhævede gulerodsboller
Det bedste ved boller er også, at de kan laves i så mange forskellige versioner. For det første er der mange forskellige slags mel, mængder af gær, vand, hæve- og bagetid og så kan de ‘fyldes’ med lige det, man har lyst til eller har i skabet. Ofte kan man bare prøve sig lidt frem. Denne gang havde vi nogle gulerødder i køleskabet, så det blev en gulerodsversion: koldhævede gulerodsboller – og hvis jeg skal være helt ærlig, så er gulerodsboller også en af favoritterne. Udover gulerødder er der også godt med solsikkekerner i, og bollerne er dejligt fugtige og både gode til morgenmad, frokost eller til fryseren.
Orker du ikke at koldhæve, så skal du prøve mine saftige gulerodsboller, der ikke skal koldhæves.



Koldhævede gulerodsboller
Ingredienser
- 2½ dl vand (lunkent)
- 8 g gær
- 1 dl A38
- 1 tsk sukker
- 1 tsk fint salt Reklame for Med24
- 2 spsk olivenolie
- 3 gulerødder (mellemstore, groftrevne)
- ¾ dl solsikkekerner Reklame for Med24
- 1 dl havregryn Reklame for Med24
- 150 g fuldkornshvedemel Reklame for Med24
- 300 g hvedemel Reklame for Med24
Fremgangsmåde
- Start med at røre gær ud i vandet og tilsæt så A38, olie, salt, sukker, groftrevne gulerødder, havregryn og solsikkekerner.
- Rør fuldkornshvedemelet i og ælt derefter hvedemelet i lidt ad gangen.
- Ælt gerne i 5 minutter – dejen skal være lidt klistret.
- Dæk skålen med et fugtigt viskestykke og kom på køl til næste morgen.
- Klat cirka 10 boller ud på en bageplade med bagepapir og lad dem efterhæve i 20 minutter.
- Bag bollerne ved 200 grader over- undervarme i cirka 20 minutter. Lad dem køle lidt af, inden du spiser dem.
Laver du en af mine opskrifter, må du endelig tagge mig på Instagram med @annabartels eller #annamad. Jeg vil elske at følge med!









Jeg står og skal bage bollerne, men undrer mig over de 7g gær? kan det passe?
Hej Claudia.
Ja det er helt rigtigt med 7 g gær. Når man koldhæver boller i længere tid som her, skal der ikke bruges så meget gær 😉
kh Anna
Virkelig lækre
Dejligt at høre Dorthe! 🙂
Hej Anna,
Er det muligt at erstatte solsikkekernerne med lidt femkorndblandning istedet? KH
Hej Charlotte.
Ja det kan du sagtens! Du kan også erstatte med andre nødder/kerner, hvis du vil det 🙂
God dag!
Kh Anna
Virkelig lækre boller. Jeg sværger altid til denne opskrift, når vi skal have “nybagte boller” herhjemme 🙂 Det er bare så super nemt, når tiden ikke er til det med en baby på 3 mdr.
Hvor er det bare dejligt at høre Camilla!
Tak for din kommentar ♡
Hej Anna, du skriver bagning ved over-undervarme. Gælder det også hvis jeg bager 2 plader på én gang, eller anbefaler du så varmluft?
Hej Marianne.
Jo du har helt ret! Varmluft når du bager flere plader 🙂
De ser virkelig lækre ud. Kan man fryse dem og så lune dem inden servering?
Hej Anita.
Ja det kan du sagtens!
Jeg håber, at du kan lide dem 🙂
Hej Anna
Kan jeg erstatte A38 med plantemælk? Eller skal det være tygtflydende? Er veganer, og vil gerne afprøve din opskrift til min fødselsdag:)
Bedste hilsen Nanna
Hej Nanna.
Ja det burde du godt kunne.
Hvis du kan finde en vegansk neutral yoghurt, ville jeg dog bruge den i stedet for.
Yoghurt giver nemlig en smule mere fugtighed 🙂
Skriv endelig hvordan det går!
Kh Anna