Rødbedetatar med estragonmayo og vesterhavsost

Rødbedetatar med estragonmayo og vesterhavsost

Denne opskrift på rødbedetatar har været længe undervejs. På en måde i hvert fald. Du ved det nok allerede, hvis du følger med på Instagram, men jeg udviklede faktisk denne opskrift tilbage i starten af sommeren, da jeg meldte mig til Masterchef audition til sæsonen 2021. Det startede som en mere klassisk tatar med æggeblomme på toppen men endte i denne version efter flere eksperimenter og forsøg. Og jeg lover dig, at den er god. Den er faktisk så god, at jeg vandt et forklæde til audition og en plads i Masterchef 2021.

Opskrift på rødbedetatar

Du kender jo sikkert den klassiske tatar af oksekød eller måske laksetatar eller tuntatar. Alle de versioner jeg har mødt, har jeg været vild med. Jeg elsker nemlig en god tatar. Denne gang bliver det dog en vegetarisk tatar med rødbede, som, helt ærligt, smager sindssygt godt. Efter Masterchef audition er der flere af jer, der har spurgt efter opskriften, og den skal I selvfølgelig have. Denne rødbedetatar er faktisk ret nemt at lave, og den er perfekt som forret til gæster eller som hovedret serveret med lidt lækkert brød eller grøn salat til.

Er du vild med tartar, så bør du også prøve min klassiske rørt tartar med persillemayo og kartoffelchips.

Vegetarisk tatar

Du skal på ingen måde tro, at det er en kedelig tatar, bare fordi den er lavet på grøntsager. Denne rødbedetatar er smækfuld af smag, konsistenser og alt fra syre til sødme og umami. Den består af en simpel rødbedetatar bestående af saltbagte rødbeder, æbler og appelsinsaft. Den er toppet med en hjemmelavet estragonmayonnaise, ristede hasselnødder, en smule fintrevet appelsinskal og godt med revet vesterhavsost på toppen. Du må love mig at prøve den – selv min kødglade kæreste er stor fan.

Masterchef audition ret

Jeg lavede denne ret i Masterchef, fordi jeg elsker grøntsager. Jeg vil enormt gerne vise, hvad grøntsager kan, og at vi ikke altid skal inkludere eller udtænke vores ret efter et kødelement. Jeg ville gerne vise, at man kan bringe en masse smag og umami i spil på trods af, at retten faktisk ikke indeholder kød.

Jeg har selv brugt nogle af de råvarer, som jeg elsker allermest: estragon, ost og hasselnødder. Og så har jeg forsøgt at bygge den op som en klassisk tatar men med rødbeder i stedet. Retten fik hele 4 ja’er med sig og ord som: “vanvittig flot smagskombination” med sig. Jeg er enorm stolt af den, og jeg håber, at du også vil elske den, hvis du kaster dig ud i den.

Rødbedetatar med estragonmayo og vesterhavsost
Rødbedetatar med estragonmayo og vesterhavsost

Laver du en af mine opskrifter, må du endelig tagge mig på Instagram med @annabartels eller #annamad. Jeg vil elske at følge med! 

Rødbedetatar med estragonmayo og vesterhavsost

Rødbedetatar med estragonmayo og vesterhavsost

En lækker, cremet og smagsfuld vegetarisk tatar på rødbede med æbler, appelsinskal, hjemmelavet estragonmayonnaise, ristede hasselnødder og fintrevet vesterhavsost. Det lyder svært, men den er faktisk ret nem at lave. En perfekt forret eller aftensmad med brød til.
4.75 fra 12 stemmer
Servings: 4 personer
Forberedelse30 minutter
Tilberedelse1 time 30 minutter
I alt2 timer

Ingredienser

Rødbedetatar

  • 3 rødbeder (mellemstørrelse)
  • salt (masser!)
  • 1 æble (mellemstørrelse)
  • ½ øko appelsin (saft (og skal til topping))

Estragonmayo

Toppings

  • 1 dl ristede hasselnødder (grofthakket)
  • vesterhavsost

Fremgangsmåde

Rødbedetatar

  • Start med at skrubbe rødbederne fri for jord.
  • Beklæd et lille fad eller brødform med bagepapir, drys et par håndfulde salt ud i, læg rødbederne i saltet og dæk dem med yderligere salt.
  • Saltbag rødbederne ved 180 grader i 1,5 time.
  • Lad rødbederne køle af og fjern så skindet.
  • Hak rødbeder og æble i fine tern og vend med lidt appelsinsaft.

Estragonmayo

  • Imens rødbeder køler af: blend olie og frisk estragon i 5 minutters tid, til du får en grøn olie. OBS: skyller du din estragon, skal du duppe den helt tør.
  • Kom æggeblommer i en lille skål eller et højt bæger med en lille tsk salt og pisk dem seje et minuts tid – brug helst en elpisker.
  • Pisk sennep og æblecidereddike i og pisk derefter estragonolien i lidt ad gangen, til du får en tyk og cremet mayonnaise. Smag til med salt og evt mere sennep og eddike.

Samling

  • Anret rødbedetatar (3-4 gode spsk per mand). Top med klatter af estragonmayo – du vil formentligt have mayo tilovers.
  • Drys lidt grofthakkede, ristede hasselnødder over og riv en smule fintrevet appelsinskal over.
  • Dæk det meste af rødbedetataren med fintrevet vesterhavsost og afslut evt. med et par blade frisk estragon.
Del med nogen du holder af

36 kommentarer

  1. 5 stars
    Stort tillykke med forklæde til Masterchef 2021 🙂
    Du er en af de bedste madbloggere synes jeg, så krydser for dig 🙂
    Meget lækker opskrift, den vil jeg gøre kunsten efter en af dagene, tak 🙂
    Held og lykke!

  2. Kære Anna. Virkelig skøn ret, som er et hit hos gæsterne! Jeg har kun prøvet at lave den på selve dagen, men vil man kunne saltbage rødbederne dagen inden (eller to dage inden) og pille dem, og så opbevare dem på køl og først skære dem i tern og vende med æble og appelsinsaft på dagen for servering?

  3. Kan man ikke bare rive rødbederne i rå stand, jeg synes at de har en pragtfuld smag

    • Hej Jytte
      Det kan du godt, men det vil blive en anden slags ret.
      Når rødbederne saltbages, bliver de ikke bare møre, men smagen forstærkes også, og konsistensen passer perfekt til resten af komponenterne. Jeg tror, at den vil mangle noget + føles lidt mindre luksus og mere som en salat, hvis de rives rå i.
      Jeg er sikker på, at det kan gøres, men jeg er næsten også sikker på, at retten er bedst med de saltbagte rødbeder 😉
      Kh Anna

  4. 5 stars
    Hej ❤️

    Tak for en fantastisk opskrift. Jeg elsker denne ret. Hvis der skulle tilsættes endnu et sprødt element udover hasselnødderne, har du så et forslag til, hvad dette kunne være?

    Kærlig hilsen
    Melanie

    • Hej Melanie
      Det bliver jeg så glad for at høre!
      Jeg synes, at det kunne være vildt lækkert med kartoffelchips – det giver både det fede og det sprøde.
      Du kan finde en opskrift under min klassiske opskrift på tatar: https://anna-mad.dk/roert-tatar-med-persillemayo-og-kartoffelchips/
      Ellers kunne det måske være rugbrødknas. Groft blendet rugbrød, ristet helt sprødt i ovnen. Måske en større udfordring for tænderne, men det ville helt sikkert smage godt til.
      Spis en portion for mig!
      Kh Anna

      • Tusinde tak for svar 😍
        Det er nogle gode ideer. Ville du turde at lave karoffelchipsene dagen før?

        • Også et godt spørgsmål. Det tror jeg faktisk godt, at jeg ville. Opbevaret i en lufttæt boks på køkkenbordet – måske chipsene lagt ovenpå et stykke køkkenrulle 🙂
          Kh Anna

  5. Hej.

    I hvor god tid kan elementerne forberedes? Kan jeg lave Maya, blande rødbeder+æbler+appelsin nogle timer i forvejen? Og så blot anrette i sidste øjeblik?

    • Hej Marie
      Du kan sagtens forberede det hele et par timer i forvejen.
      Du kan riste og hakke hasselnødder (opbevar dem i en lufttæt boks) og lave de saltbagte rødbeder + mayo dagen før.
      Selve tataren kan du sagtens røre sammen et par timer før og så samle det til sidst og rive ost udover 🙂
      Kh Anna

      • Tusind tak for hurtigt svar. Mayoen er lavet og nødder ristes af netop nu mens rødbederne er i ovnen👍 glæder mig til at smage i morgen, samt se hvad gæsterne synes om det♥️ det kan kun blive godt

  6. Glæder mig aå meget tiæ at smage denne ret, men åhh… Jeg ville forberede det hele idag og læser først nu, at du ville vente med at blande det hele sammen til et par timer før servering.
    Tror du det kan gå at æbler og rødbeder er skåret ud og blandet sammen med appelsinsaft her ca 1 døgn inden servering, eller er det synd for retten?

    • Hej Nanna
      Det skal du ikke tænke på – det skal stadig nok blive godt! Bare opbevar det i en lufttæt boks på køl 🙂
      God fornøjelse og godt nytår!
      Kh Anna

      • Tusind tak, Anna. Så håber jeg på det bedste! 🤞🤩 Opskriften er ihvertfald lækker!🤩 Og rigtig godt nytår til dig også!😊

  7. Vil man kunne bruge opskriften- til en anretning i ring- så den kan holde formen bagefter..
    Tak for nogle gode opskrifter..

  8. 5 stars
    Første gang jeg lavede det smagte det helt fantastisk. Anden gang blev rødbederne dog alt alt for salte. Tror måske det kan være fordi jeg brugte fint salt i stedet for groft ..

    • Hej Caroline

      Hm det lyder underligt. For mig har det fungeret både med groft og fint salt. Du tog først skrællen af efter bagning ikke? Så får man nemlig den værste saltsmag væk, der har rørt skrællen. Det plejer i hvert fald ikke at være en problem her.
      Har du gjort andet anderledes fra første til anden omgang?
      Kh Anna

  9. Hej. Jeg skal til at lave den fine ret, men hvad er det grønne, man kan se på billedet? Det ligner avocado.

  10. Hej! Jeg har tænkt mig at lave den her lækre ret til nytår og ville derfor gerne høre om du har et bud på hvilken vin der ville være bedst at servere dertil?

    • Hej Anna
      Det lyder som et godt bud på en nytårsret 😉
      Det er et godt spørgsmål. Jeg er ikke den største vinkender, og mit svar ville måske også afhænge af, om den serveres til forret eller hovedret.
      Jeg tror dog, at hvis jeg selv skulle vælge, så ville jeg gå med en frisk og let hvidvin til. Det er dog også min egen præference, skal jeg lige sige. Men fordi retten er forholdvis salt, sprød og lidt fed fra mayo, så ville noget let og friskt gå godt dertil. Bobler er heller ikke en dårlig ide.
      Jeg håber, at det hjalp bare en smule.
      Kh Anna

  11. Kan mayoen godt laves et par dage i forvejen? Eller er det bedst at holde sig til at lave den på selve på dagen eller dagen før?

  12. 5 stars
    Simpelthen så lækkert! Håber på flere opskrifter som denne, der er en smule anderledes, og som er en reel “ny” ret og ikke blot en variation af det der ofte står på menuen.

  13. 5 stars
    Virkelig lækker ret, men synes det er svært at få skindet af rødbederne. Skal det af mens de er lune eller kolde?

    • Hej Jesper
      Det er egentlig meningen, at skrællen skal rimelig nemt af. Jeg ville bruge en lille kniv og ligesom skrabe skrællen af.
      Jeg plejer at gøre det, mens de stadig er lune – det synes jeg er nemmest 🙂
      Kh Anna

4.75 from 12 votes (6 ratings without comment)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskriftsvurdering