Madplan uge 49

Madplan uge 49

Nu er vi for alvor kommet ind i december, og det synes jeg, at vi skal fejre med en menu, der på nogen punkter indeholder lidt jul og på andre måder slet ikke. Det er meget godt med en blanding, og det er denne madplan uge 49 i hvert fald. Fyldt med godt og blandet.

Så nu er det tid til ugens menu. Du kan vælge at følge madplanen fuldt ud eller plukke lidt hist og her, efter hvad du har lyst til. Jeg deler altid madplanen lørdagen før ugen, der kommer, så du kan nå at planlægge lidt. Et tip til dig og denne madplan: Husk at du kan skrue op og ned for, hvor mange der spiser med til de forskellige måltider, og så kan du i bunden af madplanen udskrive en komplet indkøbsliste.

Madplan uge 49

Madplan uge 49 består af to dage med kød og fire dage med vegetariske måltider. Jeg laver altid søndag til restedag, så du har mulighed for at rydde op i køleskabet, gøre klar til en ny uge og være kreativ med pasta, pizza, tærte eller lignende retter, der er gode til tøm køleskabet. Hvis ugens madplan uge 49 ikke er for dig, så har du altid mulighed for at bruge tidligere madplaner.

Ugens menu består helt konkret af sprøde og saftige broccolifrikadeller med ost og seam serverer med rødkålssalat med appelsiner og tahindressing, kartoffeltærte med porrer, bacon og brie, falafelsalat med alt godt, nøddepostej med svampe og en frisk grøn salat, frisk pasta med laks og langtidsbagte tomater og sidst men ikke mindst fyldte kyllingebryster med svampe, æbler og flødeost serveret med knuste kartofler med hvidløgssmør. Haps.

Husk endelig at tagge mig på Instagram med @annabartels eller #annamad, hvis du laver en af mine opskrifter. Jeg vil elske at følge med! 

Madplan uge 49
Opskrifter
Mandag
Broccoli frikadeller med ost og sesam
Broccoli frikadeller med ost og sesam
4
Rødkålssalat med appelsiner, ristede valnødder og tahindressing
Rødkålssalat med appelsiner, ristede valnødder og tahindressing
4
Tirsdag
Kartoffeltærte med porrer, bacon og brie
Kartoffeltærte med porrer, bacon og brie
5
Onsdag
Falafelsalat
Falafelsalat
4
Torsdag
Vegetarisk nøddepostej med svampe og nødder
Vegetarisk nøddepostej med svampe og nødder
6
Server lidt grøn salat vendt i en frisk dressing til
Fredag
Frisk pasta med laks, spinat og langtidsbagte tomater
Frisk pasta med laks, spinat og langtidsbagte tomater
4
Lørdag
Knuste kartofler med hvidløgssmør og parmesan
Knuste kartofler med hvidløgssmør og parmesan
4
Fyldt kyllingebryst med svampe, æbler, flødeost og parmaskinke
Fyldt kyllingebryst med svampe, æbler, flødeost og parmaskinke
4
Søndag
Ugens sidste dag er som altid tid til rester. Ryd op i køleskabet og brug det til pizza, pasta, tærte eller lignende.
Print oversigt
Print alle opskrifter
Indkøbsliste

Skal du bage i weekenden? Jeg foreslår verdens bedste brunkager.

Brunkager - klassisk opskrift på den nemme julesmåkage
Del med nogen du holder af
Abonner
Giv besked om
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
View all comments