Go Back
Udskriv
Recipe Image
Equipment
Noter
–
+
servings
Reklamelinks er markeret med*
Kartoffelrøsti med avocado
En sprød og lækker kartoffelrøsti toppet med avocado til frokost. Du kan også lave dem i må størrelser og servere som forret.
4.67
fra
3
stemmer
Antal:
2
personer
Forberedelse
8
minutter
min
Tilberedelse
20
minutter
min
Ingredienser
2
bagekartofler
olie og smør
( til stegning)
2
avocado
1
øko citron
(saft og skal)
purløg
chiliflager
havsalt
Noter
Det kan være lidt svært at få kartoffelrøstierne ned på panden, men prøv at forme dem på en tallerken og vende dem ned på panden.
Køkkenudstyr
Pande
Rivejern
Fremgangsmåde
Skræl kartofler, riv dem groft og pres al væske ud af (brug dine hænder eller et gammelt viskestykke).
Krydder de revne kartofler med masser af salt og peber og form det til 2 store, runde røsti – fx ved at trykke og forme dem med en palet. Se note.
Steg dine røsti på 2 pander med lidt smør og olie på hver pande ved middel-høj varme til at starte med. Skru lidt ned når de begynder at blive gyldne.
Giv dine røsti cirka 10 minutter på den ene side og vend dem derefter forsigtigt, og så skulle de gerne være sprøde og have en gyldenbrun farve.
Giv dem også 10 minutter på den anden side.
Halver avocado, skrab ‘kødet’ ud med en ske og skær det i skiver.
Fordel avocadoskiverne på de sprøde kartoffelrøsti og dryp med citronsaft.
Drys med fintrevet citronskal, finthakket purløg, chiliflager, flagesalt og friskkværnet peber.
Udskriv opskrift
Gem på Pinterest