Verdens bedste chevre chaud a la gedeost salat med balsamico valnødder og rosiner samt honning-sennepsdressing. Opskriften er til to personer og kan sagtens ganges op til flere. Der vil formentligt være lidt valnødder/rosiner tilovers.
5 fra 1 stemme
Servings: 2personer
Forberedelse30 minuttermin
Ingredients
Salat
2skiverbrød(gerne surdejsbrød)
2skivergedeost(se note*)
1½hjertesalat
1håndfuldvalnødder
1håndfuldrosiner
¾dlbalsamico
½dlsukker
Dressing
¾dlsmagsneutral olie
35gdijonsennep
1spskhonning
2spskæblecidereddike
salt og peber
Noter
*jeg bruger et stort stykke gedeost fra et stor rulle købt i ostehandler/supermarked med større osteafdelinger som fx Meny. Her er de ofte skåret ud og pakket ind i stykker. Du kan også købe en almindelig gederulle og skære 3 tykke skiver pr mand.
Fremgangsmåde
Varm ovnen op til 200 grader varmluft.
Start med at koge valnødderne op i koldt vand og derefter hælde vandet fra.
Kom rosiner, balsamico og sukker ned til valnødderne og kog det op, til sukkeret er smeltet. Lad det køle af.
Giv først de to skiver brød lidt i ovnen, til de er let sprøde. Kom gedeosten ovenpå brødet og gratiner det, til osten begynder at smelte. Det tager ikke lang tid.
Rør imellemtiden dressingen sammen: Bland sennep, honning, eddike og et nip salt.
Pisk langsomt olien ind i dressingen, til du har en cremet dressing. Smag til om den mangler mere sødme, syre, salt eller spark fra sennep. Tilsæt et par spsk vand hvis for tyk/kraftig.
Pluk salatbladene, skyl dem og dryp dem godt af.
Anret salatbladene i en skål og top med gedeostebrødet. Kom et par spsk valnødder/rosiner på og dryp med et par spsk dressing udover.